Haber

Kosova Başbakanı Kurti, İngiltere’nin Avrupa Docherty Müsteşarı ile görüştü

Kosova Başbakanı Albin Kurti, resmi ziyaret için Kosova’da bulunan İngiltere Dışişleri Bakanlığı Avrupa Müsteşarı Leo Docherty ile bir araya geldi.

Başbakan Kurti’nin Docherty ile görüşmesi, Kosova’nın başkenti Priştine’deki başbakanlık ofisinde basına kapalı gerçekleşti.

Kosova Başbakanı’ndan yapılan açıklamada Kurti’nin, Kosova’nın dün Prag’da sunduğu Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik başvurusu, hükümetin bugüne kadar yaptığı reformlar ve son gelişmeler hakkında Docherty’ye bilgi verdiği belirtildi.

Kurti yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Kosova’nın kurtuluş, devlet kurma, kalkınma ve kalkınma süreçlerine verdiği desteğe şükran duyduğunu vurgulayarak, Kosova’nın uluslararası örgütlere üyeliği ve iki ülke arasında güvenlik konularında iyi iş birliğine vurgu yapıldığının altını çizdi.

Docherty, Kosova ziyareti kapsamında Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla-Schwarz ve NATO Barış Gücü’nde (KFOR) görev yapan İngiliz askerleriyle de bir araya geldi.

İngiltere’nin Priştine Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, bölgesel güvenlik, Kosova ve Avrupa’daki güç krizi, AB arabuluculuğunda Kosova-Sırbistan diyaloğunda hızlı ilerlemenin öneminin ele alındığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu